Trafik Kazası Nedir?

Karayolu üzerinde hareket halinde olan bir veya birden fazla aracın karıştığı ölüm, yaralanma ve zararla sonuçlanmış olan olaydır.

2016 Yılında Günde ortalama 507 ölümlü yaralanmalı trafik kazası meydana geldiğini biliyor musunuz?

TÜRKİYE İSTATİSTİK KURUMU VERİLERİNE GÖRE TRAFİK KAZALARININ ORANLARI:

Ülkemizde 2016 yılında günde ortalama 2 bin 733 maddi hasarlı, 507 ölümlü yaralanmalı trafik kazası oldu. Bu kazalarda günde ortalama 20 kişi ölürken 832 kişi de yaralandı.

TRAFİK KAZALARININ SEBEPLERİ

Trafik kazalarında ölenlerin %43,5’ini sürücüler oluşturdu Ülkemiz karayolu ağında 2016 yılında gerçekleşen trafik kazalarında ölen kişilerin %43,5’i sürücü, %33,1’i yolcu, %23,4’ü ise yayadır. Trafik kazalarında ölenler ve yaralananlar cinsiyetlerine göre incelendiğinde ise ölenlerin %77,9’unun erkek, %22,1’inin kadın, yaralananların ise %69,3’ünün erkek, %30,7’sinin kadın olduğu görüldü.

Kazaya neden olan kusurlar içinde sürücü kusurları %89,6 ile ilk sıradadır. Türkiye’de 2016 yılında ölümlü yaralanmalı trafik kazasına neden olan toplam 213 bin 149 kusura bakıldığında kusurların %89,6’sının sürücü, %8,7’sinin yaya, %0,8’inin yol, %0,5’inin taşıt ve %0,4’ünün yolcu kaynaklı olduğu görüldü. Ölümlü yaralanmalı trafik kazasına 295 bin 727 adet taşıt karıştı Ülkemiz karayolu ağında 2016 yılında ölümlü yaralanmalı trafik kazasına karışan toplam 295 bin 727 taşıtın %52,1’i otomobil, %15,7’si motosiklet, %15,7’si kamyonet, %3,1’i minibüs, %2,9’u kamyon, %2,4’ü çekici, %2,3’ü otobüs, %1,1’i traktör ve %4,7’si diğer taşıtlardan oluştu.

TRAFİK KAZASI SEBEBİYLE OLUŞAN ZARARINIZIN ÖDENECEĞİNİ BİLİYOR MUSUNUZ?

Türkiye İstatistik Kurumunun açıklamış olduğu oranlar göz önünde bulundurulduğunda ülkemizde çok sayıda trafik kazası meydana geldiği açıkça gözükmektedir. Bu sebeple araçların sigorta yaptırma zorunluluğu bulunmaktadır. Bu şekilde trafik kazalarının ortaya çıkarmış olduğu maddi zararların giderilmesi için Karayolları Mali Sorumluluk Sigortası yaptırılmaktadır. Kazada yaralanan kişilerin maluliyet oranına göre ya da yakınını kaybeden kişilerin trafik kazası dolayısıyla oluşan zararları giderilmektedir. Ancak trafik kazası geçirmiş olan kişilerin ortaya çıkmış olan zararlarından dolayı ilgililere başvurma hakkı olduğunu bilmemesi sebebiyle mağduriyet yaşamaktadır.

YARALANMA SEBEBİYLE TALEP EDİLEBİLECEK KALEMLER:

  • 1. TEDAVİ GİDERLERİ
  • 2. ÇALIŞMA GÜCÜNÜN AZALMASINDAN YA DA YİTİRİLMESİNDEN DOĞAN KAYIPLAR
  • 3. EKONOMİK GELECEĞİN SARSILMASINDAN DOĞAN KAYIPLAR
  • 4. KAZANÇ KAYBI
  • 5. MANEVİ TAZMİNAT
  • 6. BAKIM GİDERLERİ

ÖLÜM SEBEBİYLE TALEP EDİLEBİLECEK KALEMLER:

  • 1. DESTEKTEN YOKSUN KALMA TAZMİNATI
  • 2. MANEVİ TAZMİNAT

Türkiye’de her gün yüzlerce trafik kazası meydana gelmekte olup söz konusu trafik kazaları neticesinde tedavi giderleri, çalışma gücü kaybı, destekten yoksun kalma tazminatı gibi bir çok zarar ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple ülkemizde birçok kanuni düzenleme bulunmaktadır. Söz konusu kanuni düzenlemeler neticesinde kişilerin uğramış oldukları zararlar ilgililere şirketlerine başvurularak giderilmektedir.